fbpx

Ile kosztuje sprowadzenie zagranicznego artysty na event w Polsce?

Ile kosztuje koncert Stinga na zamkniętym evencie korporacyjnym? Ile za występ na evencie zamkniętym bierze Lenny Kravitz, Queen albo Pharell Williams? Co trzeba zrobić, aby zaprosić zagraniczną gwiazdę na zamknięty event dla klientów czy pracowników firmy? Jeśli zadajesz sobie te pytania, albo po prostu jesteś ciekaw, to odpowiedzi na część tych pytań znajdziesz w tym tekście.

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile kosztuje sprowadzenie zagranicznego artysty na event zamknięty do Polski
  • jakie warunki trzeba spełnić, aby zagraniczna gwiazda “chciała z nami w ogóle rozmawiać”
  • na jakie koszty oprócz honorarium artysty trzeba być przygotowanym
  • jak możemy Ci pomóc sprowadzić zagraniczną gwiazdę na wydarzenie w Twojej firmie

Zacznijmy od tego, że sprowadzenie zagranicznego artysty na event w Polsce, różni się praktycznie wszystkim od zakontraktowania artysty z rodzimej sceny muzycznej. W ogromnym skrócie postaram się pokazać Ci, z czym się trzeba liczyć, aby w ogóle myśleć o sprowadzeniu zagranicznej gwiazdy. Natomiast jeśli tego nigdy wcześniej nie robiłeś, to zdecydowanie rekomenduję Ci skierowanie się do agencji, która ma w tym doświadczenie.

Jak się skontaktować ze Stingiem?

Pierwsza kwestia, to kontakt z samym artystą. W Polsce mamy managerów, którzy zajmują się zarówno wizerunkiem, PR’em, promocją, trasami koncertowymi wykonawcy. Dużo rzadziej artysta ma dodatkowo tzw. tour managera. Na to mogą sobie pozwolić najwięksi wykonawcy np. Leszek Możdżer, którego w ramach jednej firmy oddzielnie obsługuje manager i osoba odpowiedzialna za jego koncerty. Natomiast z reguły polskich wykonawców obsługuje jedna osoba, która jest “od wszystkiego”.

Z wykonawcami zagranicznymi jest zupełnie inaczej. Manager jest osobą, która odpowiada za wizerunek, współpracę z firmą fonograficzną, PR, promocję płyt itd. Natomiast co do samych koncertów, to zajmuje się tym agencja bookingowa, która kontraktuje koncerty, eventy i wysyła artystę w trasę koncertową. Oczywiście manager ściśle współpracuje z bookingiem, natomiast ich role są z reguły mocno rozdzielone. Manager często wyrusza w trasę z artystą, ale jej planowaniem zajmuje się znacznie rzadziej.

I tu zaczynają się pierwsze schody, w kwestii dotarcia do właściwej osoby, która faktycznie reprezentuje danego wykonawcę. Bo jeśli np. Twojemu szefowi zamarzyło się zobaczyć na Waszym evencie dajmy na to Stinga, Norah Jones, Lennego Kravitza czy zespół Scorpions, to znaleźć kontakt do ich PRAWDZIWEGO booking managera wcale nie będzie tak łatwo.

Uwaga na pośredników!

Jeśli w Google wpiszesz dajmy na to “Pharrell Williams booking agent”, to oprócz oficjalnej strony artysty, na której na próżno szukać kontaktu do managera, czy też do jego bookingu, natrafimy na licznych pośredników, którzy chwalą się, że reprezentują np. Pharella.

Tak jednak nie jest, bo są to po prostu tzw. naganiacze, którzy inwestują w pozycjonowanie stron, działania SEO i inne zabiegi mające sprawić, że wpadniesz w ich sidła. Z czym się to wiąże? Z dodatkowymi kosztami i prowizją, którą zapłacisz za pomoc w dotarciu do prawdziwego agenta.

Oczywiście pośrednik za oferowaną pomoc ostro skroi Cię z kasy. Dlatego trzeba bardzo uważać, gdyż wynagrodzenia pośrednika bywa czasami warte tyle samo, co wynagrodzenie artysty (sic!). Jeśli się nie znasz, to możesz po prostu ostro przepłacić.

Nie ma sensu przepłacać, ale też nie wolno oszczędzać

Jak więc dotrzeć do prawdziwego agenta? Nie jest to proste, ale nie jest niemożliwe. Tu z pomocą przyjdzie Ci agencja, która ma doświadczenia i wiedzę w tym zakresie. Agencja, która nie będzie pośrednikiem, za to która nie tylko sprowadzi artystę do Polski, weźmie za to pełną odpowiedzialność, ale również zorganizuje całe wydarzenie. Jest to mimo wszystko najlepsza i najtańsza opcja. Dlaczego? Bo oprócz kosztów wynagrodzenia pojawia się sporo kosztów dodatkowych.

Artyści bardziej rozpoznawalni, z paroma hitami i większą ilością sprzedanych płyt, jak choćby wspomniany Jamie Cullum, Norah Jones, Erykah Badou, Joss Stone, Matt Dusk, Rudimental, Gregory Porter czy Andrea Bocelli itp., to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych za występ.

Weźmy na tapetę np. sprowadzenie na zamknięty event do Polski Jamiego Cullum’a. Brytyjski gwiazdor, jest uznawany za jednego z największych showmanów w Wielkiej Brytanii, a także jest najpopularniejszym brytyjskim muzykiem jazzowym w historii, z nominacjami do Grammy i Złotego Globu włącznie. W tym roku wydał świetny album Taller i ruszył w trasę po największych salach koncertowych i festiwalach jazzowych (i nie tylko) Europy. 11 maja 2020 roku wystąpi na jedynym koncercie w Polsce we Wrocławskim NFM. Na pewno jego występ uświetniłby niejeden jubileusz, czy galę, bo Jamie chętnie występuje na zamkniętych eventach.

Aby gwiazdor zechciał zagrać na naszym evencie, to za samo wynagrodzenia muzyka trzeba zapłacić  trochę ponad pół miliona złotych. Artysta przyjeżdża z zespołem kilkunastu osób. Trzeba pokryć koszt ich przylotu do Polski, hotel, catering, a także (co jest sporym kosztem) rider techniczny. Nie jest on może super wybitnie skomplikowany, ale np. trzeba wynająć fortepian, zapłacić za jego strojenie itd.

Do tego wszystkiego pojawia się jeszcze koszt przygotowania umowy, którą trzeba sporządzić w języku angielskim (czas, tłumacz przysięgły itd.), a także koszty ZAiKS’u. I tu, podobnie jak w przypadku organizacji eventu z udziałem polskiego artysty trzeba szacować, że przyjdzie nam zapłacić 10% wartości wynagrodzenia artysty. Oznacza to, że jeśli np. honorarium wynosi 500.000 złotych netto, to dodatkowo będziemy musieli od tego zapłacić 50.000 złotych dla ZAiKS’u.

Ile kosztuje sprowadzenie zagranicznej gwiazdy do Polski?

To są naprawdę różne kwoty. Odgrzewane gwiazdki i artyści pop, którzy znani są z jednego utworu granego w Radio Eska, to koszt kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podobne pieniądze może kosztować koncert muzyka jazzowego, który ma w swoim dorobku 2-3 płyty i parę tras koncertowych na koncie. Przykładowo kilkadziesiąt tysięcy złotych musieliśmy zapłacić za koncert Myles’a Sanko. Brytyjski artysta uświetnił swoim występem organizowany przez nas event z okazji 25-lecie Press Glass.

Artyści bardziej rozpoznawalni, z paroma hitami i większą ilością sprzedanych płyt, jak choćby wspomniany Jamie Cullum, Norah Jones, Erykah Badou, Joss Stone, Matt Dusk, Rudimental, Gregory Porter czy Andrea Bocelli itp., to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych za występ.

Jeśli natomiast myślimy o dużych gwiazdach pokroju Stinga, Queen + Adam Lambert, Lenny Kravitz, Robbie Williams, Seal, Sade, czy Brian Adams, to musimy myśleć o wyłożeniu na stół milionów złotych za ich występ na naszym evencie.

Skąd to wiemy? Bo na życzenie naszych klientów kontaktowaliśmy się już wcześniej z bezpośrednimi przedstawicielami ww. artystów i znamy stawki oraz warunki ich przyjazdu do Polski na event zamknięty. Jest możliwe sprowadzenie ich na koncert np. z okazji jubileuszu firmy, na event zamknięty dla pracowników czy klientów firmy.

Czy warto jest wydawać tyle pieniędzy, za godzinny występ gwiazdy?

To zależy od Ciebie, Twoich oczekiwań i posiadanego budżetu. Występ zagranicznego artysty może sprawić, że goście Twojego wydarzenia poczują się wyróżnieni. Koncert może wywołać efekt WOW i sprawić, że zapadnie długo w pamięci jego uczestników. Może to być również wyróżnikiem Twojej firmy i wyjątkową oraz niezapomnianą atrakcją, którą uczestnicy koncertu zapamiętają na długo.

Gwiazda zagraniczna, to jednak tylko część sukcesu nawet najlepszego wydarzenia. Warto o tym pamiętać, że każdy event składa się z wielu różnych elementów. Nie tylko z gwiazdy (polskiej czy zagranicznej).

Szukasz organizatora wyjątkowego eventu dla Twojej firmy?

Chciałbyś, aby na Twoim evencie wystąpił zagraniczny artysta? Szukasz firmy, która nie tylko sprowadzi go do Polski, ale również zajmie się kompleksową organizacją wydarzenia? Szukasz kompleksowego doradztwa i pomocy w tej sprawie? Potrzebujesz pomocy firmy doświadczonej w tym zakresie?

Umów się z nami na bezpłatną konsultację i opowiedz o evencie, jaki Ci się marzy.

Porozmawiajmy

Jeśli przygotowujesz się do zorganizowania jubileuszu firmy, spektakularnej imprezy dla pracowników, a może prywatnych urodzin, na których oczyma wyobraźni widzisz gości zachwyconych występem zagranicznej gwiazdy? Umów się z nami na bezpłatną konsultację i opowiedz o swoich oczekiwaniach.

WYŚLIJ ZAPYTANIE